جستجو

 
شنبه
تیر
1403
30
 

orthotics in neurolrgicalارتزها درتوانبخشي عصبي

 مولف : نرگس دانش افروز

  شابک: 978-964-9930-64-0

چاپ: اول بهار 1389 

ناشر: پژوهشکده مهندسي و علوم پزشکي جانبازان

معلوليت و ناتواني از بدترين رويدادهايي است كه ممكن است فرد در ابتدا و يا در خلال زندگي با آن مواجه گردد. ادامه زندگي در چنين شرايطي وابسته به مراقبت‌هايي است كه مي‌تواند باقيمانده توانايي‌هاي فرد را در راستاي تعالي وي جهت دهي نمايد. توانبخشي، علم مراقبت و نگهداري افراد دچار معلوليت‌هايي است كه در سال‌هاي گذشته به عنوان نقطه پايان زندگي تلقي مي‌گرديد. امروزه بيش از هر زمان ديگر، خدمات توانبخشي وابسته به آگاهي و بكارگيري جديدترين يافته‌ها و علوم موجود جهت هدايت تصميمات كلينيكي مي‌باشد. استفاده از اين يافته‌ها بدين معني است كه درمانگران مي‌بايست منابع اين علوم را كاملاً بشناسند، در خلال تصميم‌گيري تشريك مساعي داشته باشند، و ارزش و جايگاه اين يافته‌ها را در اتخاذ بهترين مداخله‌هاي درماني براي بيمار درك نمايند. پيچيدگي فرايند توانبخشي و دامنه رو به رشد تكنولوژي به ويژه در ارتباط با محصولات ارتزي، چالش‌هايي را بر سر راه درمانگران و پزشكان مرتبط قرار داده است. براي برآوردن نيازهاي بيماران و خانواده آنها به بهترين شكل ممكن، تخصص و دانش اعضاي گروه توانبخشي دو عنصر ضروري به نظر مي‌رسند. اميد دارم اين كتاب بتواند راهنمايي براي اين گروه بوده و پيچيدگي‌هاي موجود را با ارائه بخشي از اين دانش و تخصص تا حدي ساده نمايد.

ادامه مطلب...

natavani harekatiبررسی وسایل جابجایی افراد با ناتوانی حرکتی بین دو سطح ناپیوسته

 

نويسنده: آرش زارع صادقی

شابک978-964-9930-65-7

چاپ: اول بهار 1389 

ناشر: پژوهشکده مهندسي و علوم پزشکي جانبازان

 

نقص يا ضعف حركتي به تعبير عمومي‌، اولين مواردي هستند كه باعث احساس معلوليت در يك شخص مي‌گردند. عدم توانايي در انجام حركتهاي روزمره مسأله‌اي است كه تاكنون ذهن بسياري از افراد را به خود جلب كرده است. يكي از اين حركات، انتقال بين دو سطحي است كه هيچ سطح واسطي ميان آنها وجود ندارد.

انجام انتقال در ديد اول ممكن است بسيار راحت به نظر آيد. اما در زماني كه اين انتقال در مورد يك فرد ناتوان حركتي (به عنوان مثال يك ويلچرسوار) باشد بحث نوع و نحوه انتقال بسيار مهم و مشكل مي‌شود. وسايل و تجهيزات گوناگوني براي انجام اين انتقال وجود دارند. اين وسايل هركدام به منظوري خاص و براي استفاده خاص طراحي و ساخته مي‌شوند. هر فردي ناتوانايي‌هاي مخصوص به خود دارد و در نتيجه به يك وسيله كمكي ويژه نياز دارد. بحث تخصيص و ارائه خدمات و تجهيزات به هر فرد ناتوان نيز يك مسأله بسيار مهم مي‌باشد.

در نگارش اين کتاب سعي شده است تا سه ديدگاه متفاوت در مورد اين وسايل بررسي گردند. اولين ديدگاه، ديدگاه يک کارشناس فني براي خريد و توصيه وسيله مورد نظر مي‌باشد. يک کارشناس بايد بتواند در هنگام خريد به مزايا و معايب وسايل ساخته شده توسط شرکتهاي مختلف آشنايي داشته و با قاطعيت به يک محصول مهر تأييد بزند. در اين راستا مشخصات فني مورد نظر هر يک از وسايل در گزارش آورده شده است. ديدگاه دوم مربوط به پزشک تجويز کننده وسيله مي‌باشد که بايد براي پيشنهاد يک وسيله ابتدا خود با وسيله آشنايي کافي داشته باشد و مشخصات آن را بداند. در اين راستا هم سعي شده است تا مشخصاتي از قبيل اندازه، سيستمهاي حمايتي وسيله و ... مورد بررسي قرار گيرند. ديدگاه سوم مربوط به استفاده کننده و يا همراه فرد است. در هنگام استفاده از اين وسايل بايد نکاتي را در نظر گرفت، در اين راستا سعي شده است تا نحوه استفاده صحيح از اين وسايل بيان شود. 

دانلود کتاب بررسی وسایل جابجایی افراد با ناتوانی حرکتی بین دو سطح ناپیوسته

aging with a disabilityرویکردهای بالینی و توان بخشی در بیماران سالمند همراه با ناتوانی

 

نويسندگان: Adrian Cristian, MD. George H. Kraft MD, MS

ترجمه : دكتر انوش اسدي، دكتر حميدكفيلي، دكتر احسان مديريان

زیر نظر : دکتر رضا فدائی وطن

 

 

موضوع سالخوردگی در افراد دچار ناتوانی، برای درمانجوها، اقوام و پزشکان اهمیت بسیاری دارد. به دلیل بهبود مراقبت های بهداشتی، بازتوانی و فن آوری، بیماران دچار ناتوانی از شانس خوبی برخوردارند تا امید به زندگی تقریباً نرمالی داشته باشند. این موضوع به این معنی است که افراد دچار ناتوانی که در سنین کودکی دچار این عارضه شده‌اند می‌توانند چشم انتظار زیستن تا میان سالی باشند و از طرفی افرادی که ناتوانی آنها در میان سالی آغاز شده است از احتمال زندگی تا کهنسالی برخوردارند. البته این امکان همیشگی نبوده است. تا حدود 1960، افراد دچار فلج مغزی، آسیب طناب نخاعی، سندرم داون، پولیو و دیگر اختلالات ، امید به زندگی به مراتب کوتاهتری داشته‌اند. برای نمونه در 1929 در جمعیت عمومی، امید به زندگی حدود 55 سال بود. اما در افراد دچار سندرم داون تنها زندگی تا 10 سالگی انتظار می‌رفت. هرچند در 1940 عامه مردم از امید به زندگی تا 60 سالگی برخوردار بودند اما در یک فرد دچار آسیب طناب نخاعی امید به زیستن تنها تا 18 ماه بعد از آغاز آسیب مورد انتظار بود. امروزه، امید به زندگی در یک فرد دچار آسیب طناب نخاعی در حدود 85% میزان طبیعی است (1) و افراد دچار سندرم داون و دیگر اختلالات عمده می‌توانند انتظار داشته باشند که تا 60 سالگی زندگی کنند.

آگاهی از افزایش امید به زندگی تقریباً برای همگان تازگی دارد. تنها تعداد کمی از افراد واقعیت این تغییرات را درک می کنند و حتی تعداد کمتری می توانند به پیامدهای آن پی ببرند. برای افراد دچار ناتوانی، این موضوع به این معنی است که یک برنامه‌ریزی طولانی مدت واجد اهمیت خاص است که می تواند شامل برنامه ای برای دریافت منظم مراقبت‌های بهداشتی اولیه، امکانات مالی، مسکن و در نهایت امکان افزایش دریافت کمک از سوی دیگران باشد. برای والدین افراد دچار اختلالات تکاملی نیز، افزایش امید به زندگی به این معنی است که برنامه ریزی طولانی مدت ، دارای اهمیت است . چرا که این ، احتمال وجود دارد که فرزندان از والدینشان بیشتر عمر کنند (برخلاف گذشته) و در نتیجه حمایت از فرزندان بر دوش  . . .

دانلود کتاب رویکردهای بالینی و توان بخشی در بیماران سالمند همراه با ناتوانی

 

rahnama zendegi modarres

راهنماي آموزش مهارت‌هاي زندگي (ويژه مدرسين)

مؤلفين : ‌دكتر شكوفه رادفر، دكتر فريده حميدي،فهيمه لرستاني، بهمن ابراهيمي، جعفر ميرزائي

چاپ اول: پاييز 1387

تيراژ: 1000 نسخه

شابك: 978-964-9930-52-7

ناشر : پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان

 

امروزه عليرغم ايجاد تغييرات عميق فرهنگی و تغيير در شيوه های زندگی، بسياری از افراد ، در رويارويی  با مسائل زندگی ، فاقد توانايی های لازم و اساسی هستند و همين امر آنان را در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره و مقتضيات آن آسيب پذير نموده است . بنابراين با توجه به مدارک و شواهد علمی و به منظور پيشگيری از آسيب های اجتماعی مانند خودکشی ، اعتياد ،خشونت ، رفتارهای بزهکارانه و اختلالات روانی لازم است به موضوع بهداشت روانی و اهميت آن توجه بيشتری شود

دانلود کتاب راهنماي آموزش مهارت‌هاي زندگي (ويژه مدرسين)

maharat tasmim

راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان -مهارت تصمیم گیری

مؤلفين: دكترشكوفه رادفر، دكتر فريده حميدي ، فهيمه لرستاني، بهمن ابراهيمي، جعفر ميرزايي

چاپ اول: بهار 1387

تيراژ: 20000 نسخه

شابك : 964-9930-41-8

ناشر : پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان

 

براي رسيدن به اهداف بايد بهترين تصميم‌ را گرفت. ما زندگي روزمره خود را خلق مي‌كنيم و تصميم‌گيري ابزاري است كه براي شكل‌دادن به يك آينده مثبت از آن استفاده مي‌نمايم. اگرچه همه‌ي ما تصميم‌گيري مي‌كنيم ولي هميشه تصميم‌هاي هوشمندانه نمي‌گيريم. درواقع همه تجربه‌اي از يك تصميم‌گيري غلط داريم كه منتهي به پيامدهاي ناخوشايند شده است. برخي از تصميم‌هاي غلط درباره موضوعات كم اهميت هستند و بنابراين، پيامدهاي ناخوشايند آن نيز چندان جدي نيست و ناراحتي مربوط به آن چندان طول نمي‌كشد. ولي تصميم‌گيري‌هاي بسيار مهم‌تري نيز در زندگي وجود دارند كه اگر غلط انجام شوند، پيامدهاي ناخوشايند آن تا آخر عمر باقي مي‌ماند.

 دانلودکتاب راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان - مهارت تصمیم گیری

maharat masaleh

    در زندگی ما انسانها واقعیت های تلخ وشیرینی وجود دارد که چه بخواهیم وچه نخواهیم مجبور به مواجهه با آن هستیم. اما این مواجهه ها همیشه درست ومنطقی نبوده است.افرادی که جهت برخورد با مسائل ومشکلات زندگی خود به اعتیا د ،خودکشی ،خشم ،خشونت ویا انزواطلبی و.... روی می آورند کسانی هستند که برخوردهای درست ومناسب با مسائل نداشته اند .چگونگی مواجهه با مسائل وواقعیت‌هاي زندگی مستلزم داشتن مهارتی تحت عنوان مهارت حل مسئله است . فقط باداشتن چنین توانمندی می‌توان از آسیب های احتمالی ناشی از رویارویی با مشکلات روزمره زندگی محفوظ ماند

دانلود

maharat hayajan

راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان (مديريت هيجانات)

مؤلفين: دكترشكوفه رادفر، دكتر فريده حميدي ، فهيمه لرستاني، بهمن ابراهيمي، جعفر ميرزايي

چاپ اول: بهار 1387

تيراژ: 20000 نسخه

شابك : 964-9930-43-4

ناشر : پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان

 

همگي ما در زندگي احساسات،عواطف و هيجان‌هاي مختلفي را تجربه مي كنيم كه گاهي اوقات بسياري ازاين تحربيات احساس هاي ناخوشايندي مثل ترس ،اضطراب ،خشم ، پرخاشگري و... را در ما ايجاد مي‌كنند.

اگر از راهكارهاي چگونگي كنترل هيجانات آگاه نباشيم قطعا احساسات ناخوشايند بيشتري را تجربه مي كنيم ودر نتيجه روابط بين فردي ، سازگاري اجتماعي، همدلي و...ما تحت تاثير قرار ميگيرد.بنابراين آگاهي از راهكارهاي مديريت هيجان‌ها مي تواند به ما در مقابله با احساسات منفي كمك كند ومارا در ارتباطات اجتماعي،مشاركت ها وهمدلي ها توانمند سازند.

 

دانلود راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان (مديريت هيجانات)

maharat ertebatراهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان - مهارت ارتباط موثر

پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان

مؤلفين: دكترشكوفه رادفر ، دكتر فريده حميدي ، فهيمه لرستاني، بهمن ابراهيمي، جعفر ميرزايي

چاپ اول: بهار 1387

تيراژ: 20000 نسخه

شابك : 964-9930-44-2

ناشر : پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان

 

برقراری ارتباط موثریکي از قدیمی ترین ودر عین حال عالی ترین دستاوردهای بشر است. ارتباط در گذشته وبرای انسان اولیه ،علاوه بر کارکردهایی که در جهت حفظ حیات ویاری گرفتن از دیگران داشته، زمینه ساز فعالیت های اجتماعی وسر آغازی برای زندگی اجتماعی نیز بوده است .

ارتباط میان دو یاچند نفر اتفاق می افتد وما همه در طول روز با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنیم .اما قابل توجه اين است که هر ارتباطی منجر به احساس موفقیت در ما نخواهد شد .داشتن یک ارتباط با احساس موفقیت مستلزم روش ها ومهارت هایی است و ....

 

دانلود راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان مهارت ارتباط موثر

maharat agahi

راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان (مهارت خود آگاهي )

مؤلفين: دكترشكوفه رادفر ، دكتر فريده حميدي ، فهيمه لرستاني، بهمن ابراهيمي، جعفر ميرزايي

چاپ اول: بهار 1387

تيراژ: 20000 نسخه

شابك : 964-9930-45-0

ناشر : پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان

 

هر زندگي بدون در نظر گرفتن طولاني بودن يا پيچيدگي آن از لحظه‌اي واحد تشكيل شده است. لحظه‌اي كه در آن انسان يك بار و براي هميشه مي‌فهمد كه كيست!  چنين به نظر مي‌رسد انسان هرچه بيشتر خود را بشناسد و درك بهتري از ويژگيهاي خود داشته باشد، احتمال رشد استقلال و اعتماد به نفس را در خود افزايش داده، و همچنين زمينه را براي پذيرش بهتر ديگران تقويت كرده‌است. بنابراين خودآگاهي مقدمه ارتباط مؤثر با ديگران است؛ چراكه علي‌رغم تفاوتهاي فردي فراوان ، انسانها ويژگيهاي مشابه زيادي دارند. اين امكان نيز وجود دارد كه آگاه نبودن از خصوصيات و استعدادهاي خود، سرچشمه تعارض‌هاي فراوان و زمينة شكست‌هاي اصلي زندگي انسان باشد.

دانلود راهنماي كاربردي مهارت‌هاي زندگي براي جوانان (مهارت خود آگاهي )

gerontology and geriatrics

کلیات سالمند شناسی و طب سالمندان

گردآوری: پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان با همکاری مرکز تحقیقات مسائل اجتماعی روانی سالمندان

نویسندگان: دکتر هادی شجاعی، دکتر شهربانو مقصود نیا و همکاران

چاپ اول تابستان 1384

تيراژ 1000

ويراستار : دکتر آریا دخت فروزان

ناشر : پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان

گذشت عمر و رسیدن به سالهای کهنسالی، بالقوه برای کلیه انسانها غیر قابل اجتناب است. این روند برای فرد انسان بسیار قابل تأمل و حائز اهمیت است چرا که غفلت از آن موجب بروز مشکلات بعضاً ناتوان کننده ای خواهد شد که اگر بموقع پیش بینی شوند و درصدد تأمین آمادگیهای لازم برای مقابله با آنها برآئیم، از شدت بار مشکلات رو در روی آینده امان، کم خواهیم کرد. 

مشکلات و بیمارئیهای ناشی از پدیده سالمندی چه از جنبه سالمندی طبیعی و چه از جنبه بیماریهای سنین سالمندی، درافرادیکه دچار درجاتی ازناتوانائیها یا معلولیتها نیز باشند، از اهمیت ویژه و بالاتری برخوردار خواهد بود. لذاجامعۀ جانبازان کشور عزیزمان که بسته به نوع آسیبهای بدنی اشان در طی جنگ 8 ساله عراق علیه ایران،دچار انواع و اقسام مشکلات و گرفتاریهای جسمی – روحی و ناتوانائیها و بعضاً معلولیت های متفاوتی شده اند، بتدریج درحال رسیدن به دوران میانسالی و سالمندی هستند . . . .

دانلود کتاب کلیات سالمند شناسی و طب سالمندان